WhatsApp

Bitcoin Teknik Analizi

15 Kasım 2019 Bitcoin Teknik Analizi

Bitcoin 8.700$ ile 8.500$ Kanalında Sıkışmış Durumda…

10.000$ Hamlesi Gecikiyor…

Merhaba,

Bitcoin uzun soluklu yolculuğuna devam ederken 8.700$ ile 8.500$ bandına sıkışmış vaziyette kendine yön bulmaya çalışıyor. Son haftalarda hacminde ve ivmesinde zaman zaman düşüşler gözlemlenmesine rağmen yine de yatırımcılarına umut vaat eden hamleler yapmayı da unutmuyor. Ancak 28 Ekim itibariyle başlayan düşüş hareketinin de önüne geçemiyor. 

Peki bu önüne geçemediği aşağı yönlü hamlesine son verip 10.000$ psikolojik sınırını aşmayı başarabilecek mi? Bunu başarabilirse fiyat nereye kadar daha yoluna devam edecek?

Büyük resme bakarak bu soruların cevaplarını bulmaya çalışalım.

Bitcoin Teknik Analiz Grafik 1

Günlük grafiğe göz attığımızda karşımıza çıkan ilk önemli nokta yaşanmaya başlayan “Death Cross” yani Ölüm Kesişimi / Haçı oluyor. Günlük zaman diliminde 50 hareketli ortalamanın 200 hareketli ortalamayı aşağı doğru kesmesiyle ortaya çıkan Death Cross’un sonuçları genellikle ölümcül olur. Bitcoin fitaylarının geçmişine baktığımızda bir çok defa yaşandığını gördüğümüz bu ölüm kesişimi sonrasında fiyatların ciddi bir şekilde aşağı doğru bir hareket içine girdiğini görebiliyoruz. Geçtiğimiz ayın sonlarında yaşanan bu kesişimden sonra kademeli olarak fiyatın düşmeye devam edeceğini söyleyebiliriz.

Bitcoin Teknik Analiz Grafik 2

Yine günlük grafikte gözümüze çarpan iki farklı nokta da şunlar; 

İlk olarak Göreceli Güç Endeksi RSI’ın 50 denge çizgisinin altına geçerek artık ayıların hakimiyetine girdiği ama hacimli ayı bölgesinden de uzakta olduğu gerçeği. Her ne kadar fiyatların düşme eğiliminde olduğunu bize gösterse de denge çizgisine yakınlığı nedeniyle fiyatın toparlanabileceği mesajını da veriyor.

Bir diğer göze çarpan nokta da fiyatın bir boğa flaması/bayrağı ile düşen bir üçgen yapısı içinde olduğu. Birbirine zıt bu her iki durum her an trendin değişebileceğini, trendin kendine yukarı yönde bir eksen çizmesi durumunda fiyatların artacağını, aşağı yönde bir eksen seçmesi durumunda ise düşen üçgenle beraber düşebileceği mesajını veriyor. 

Her iki durumda da yapılması tavsiye edilecek olan ise “Bekle ve Gör!” stratejisi olacaktır. Boğa flamasının/bayrağının gerçekleşmesi durumunda fiyatın ilk olarak 9.000$ seviyesine yerleşmesi gerekmektedir ki trendin artık yukarı yönde olacağını söyleyebilelim. Ardından da çok gecikmeye başlamış olan 10.000$ seviyesini bekleyelim. 

Aksi durum söz konusu olursa, düşen üçgen içindeki fiyatın hareketi ile bu durumda buradaki yazılarımızda bundan sonra 6.000 ile 7.000$ arasındaki rakamları telaffuz etmeye başlarız ki hiç olmasını istemediğimiz bir durum. Her ne kadar yeni alım fırsatları verse de…
Teknik Analiz Eğitimi alan her kişinin yukarıda bahsi geçen konularla ilgili fikirleri birbirine oldukça yakındır. Fiyatın yönünü tespit etmenin yanı sıra gücü ve nereye kadar gidebileceği ile ilgili kesine yakın yargılara varabilirler. Ama bundan önce onlar da bekleyip görmeyi tercih ederler, trend ne tarafa kayacak?

Sevgi ve Saygıyla.
Taner BOZKURT 

UYARI: Yukarıda belirtilen fiyat, grafik ve analizler bir yatırım tavsiyesi değildir. Piyasaya genel anlamda bir bakış açısı sunması amacıyla hazırlanmıştır.

Ömür Boyu Destek Garantisi TEKNİK ANALİZ ADINA HER ŞEY !